Kibice i klub wsparli Turniej o Puchar Lucjana Brychczego

Wtorek, 3 marca

W sobotę w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej odbył się I Zimowy Turniej o Puchar Lucjana Brychczego dla piłkarzy z rocznika 2008 i młodszych. Celem imprezy była popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci, dobra zabawa, rywalizacja sportowa. Patronem turnieju było Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa.

W turnieju udział wzięło 12 dziesięcioosobowych zespołów z Warszawy i okolicznych miejscowości. Dla wielu uczestników był to pierwszy turniej w życiu więc wola walki, możliwość rywalizacji oraz dążenie do zwycięstwa była ogromna.

Młodych zawodników przyjechał oglądać sam wielki mistrz Lucjan Brychczy, który wręczał nagrody, a na młodych bramkarzy fachowym okiem zerkał trener Krzysztof Dowhań.

Dla czterech pierwszych zespołów turnieju oraz trzech wyróżniających się piłkarzy w kategoriach bramkarz, strzelec oraz najlepszy zawodnik zostały ufundowane przez SKLW oraz grupy kibicowskie Legii Warszawa gadżety promujące klub szaliki koszulki smycze czapki. Każdy chętny uczestnik imprezy mógł zabrać ze sobą do domu vlepki oraz plakaty.

Kolejną niespodzianką dla najlepszych młodych zawodników były zestawy strojów piłkarskich ufundowane przez Legię Warszawa.

Zimowy Turniej imienia Lucjana Brychczego był imprezą bardzo udaną i zapewne wejdzie do kalendarza turniejów organizowanych dla młodych piłkarzy, a współpraca Akademii Piłkarskiej Brychczy i SKLW w organizacji i promocji turnieju będzie kontynuowana.


Tabela grupy A:
1. AP Brychczy 13 pkt. 12-2
2. Marcovia 11 5-1
3. Legion Warszawa 5 4-6
4. UKS Irzyk 4 4-5
5. Talent Targówek 4 3-9
6. Dolcan Ząbki 3 1-6

Tabela grupy B:
1. Znicz Pruszków 12 10-3
2. Junior Tłuszcz 10 13-4
3. Szkoła Futbolu Mokotów 8 3-3
4. Legionovia Legionowo 7 6-4
5. PKS Radość 3 1-14
6. Warszawska Akademia Piłki Nożnej 1 1-6

Półfinały:
AP Brychczy 0-0, k.3-2 Junior Tłuszcz
Marcovia Marki 1–3 Znicz Pruszków

O 3. miejsce: Junior Tłuszcz 1–1, k.3-2 Marcovia Marki
Finał: AP Brychczy 2–2, k.2-3 Znicz Pruszków

Najlepszy zawodnik: Julian Tomaszewski (Znicz Pruszków)
Najlepszy strzelec: Szymon Skonieczny (Junior Tłuszcz)
Najlepszy bramkarz: Weronika Stegienko (AP Brychczy)

FOTOREPORTAŻ Z TURNIEJU

Kibice odwiedzili Lucjana Brychczego

Wtorek, 23 października

Dobiega końca bieżący 2014 rok, ogłoszony przez klub oraz kibiców Rokiem Lucjana Brychczego. Nie kończy się jednak więź przyjaźni i wzajemnej sympatii, jaka przez ten czas nawiązana została pomiędzy kibicami a Legendą stołecznego klubu.

Nie kończą się też wydarzenia związane z osobą naszego dostojnego Patrona i na przyszły rok planowane jest wdrożenie kibicowskich planów, które z różnych powodów nie doszły dotąd do skutku. Co się odwlecze...

fot.
Tymczasem w poniedziałek miała miejsce niespodzianka będąca kolejnym punktem obchodów Roku Lucjana Brychczego. Jeden z przedstawicieli SKLW wraz z innym kibicem Legii i szanowanym wśród fanów piwowarem, udali się do popularnego "Kiciego" ze świątecznymi prezentami. Ponieważ zakończono już wpisy do księgi pamiątkowej, "tomisko" słusznej grubości około dwóch cegieł zostało wręczone jej beneficjentowi. Podziękowania dla wszystkich, którzy swoimi wpisami oddali szacunek i wyrazy sympatii żywej Legendzie naszego klubu. Sympatycznym podarunkiem od kibiców była też słusznych rozmiarów grafika, będąca repliką wykonanego niedawno przez warszawskich fanów grafitti na jednym z warszawskich 10-piętrowców, której bohaterem był oczywiście Pan Lucjan i na którym przypomniano różne etapy Jego piłkarskiej kariery.

Największym jednak zaskoczeniem dla gospodarza był dość nietypowy i przygotowywany w tajemnicy prezent, dzieło dwóch domowych piwowarów - kibiców Legii, których wyroby występujące pod nazwami Browary Żoliborskie i NoKac słyną z różnorodności, doskonałej jakości i walorów smakowych. Tym razem obaj znawcy piwnych tajemnic połączyli siły, a efektem tej synergii stało się uwarzone przez Browary Żoliborskie piwo w gatunku American IPA, które otrzymało nazwę... "Kici". Gustowna i elegancka w formie etykieta dopełniła kibicowskiego dzieła i Pan Lucjan otrzymał zgrabną baterię butelek chmielowego napoju. Wcześniej, jeszcze przed wizytą, sprawdzono czy trunek spełnił oczekiwania twórców i dokonano symbolicznej degustacji. W końcu szlachetny adresat, to i trunek musi być z tej samej półki! Próba wypadła pomyślnie, ale też za recepturą i procesem produkcji stali doświadczeni fachowcy. Niespodzianka okazała się strzałem w dziesiątkę, bo poza zaskoczeniem sprawiła dużą radość beneficjentowi, a że jak wiadomo piwo ma właściwości lecznicze i zdrowotne, liczymy że doda zdrowia także naszemu "Kiciemu". Na koniec Pan Lucjan złożył na kilku etykietach swój autograf, czyniąc je tym samym marzeniem każdego kibica-birofila.

Panu Lucjanowi warszawscy kibice składają życzenia wesołych, rodzinnych i spokojnych Świąt oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku!

Lucjan Brychczy w Klubie Wybitnego Reprezentanta

Wtorek, 14 października

Klub Wybitnego Reprezentanta powiększył się o kolejnych znakomitych piłkarzy. Zaszczytu doznali: Zygmunt Anczok, Andrzej Buncol, Lucjan Brychczy, Lesław Ćmikiewicz, Jerzy Gorgoń, Zygfryd Szołtysik, Marek Dziuba, Paweł Janas, Waldemar Matysik, Józef Młynarczyk, Stefan Majewski i Stefan Oślizło - poniformował PZPN. Wszyscy wyróżnieni zawodnicy obejrzą na żywo sobotnie spotkanie eliminacji mistrzostw Europy 2016 Polska – Niemcy.

Mural Lucjana Brychczego

Wtorek, 30 września

We wtorek w Warszawie odbyło się uroczyste odsłonięcie wyjątkowego muralu. Praca o wymiarach 28,5 x 11,2 m powstała jako kolejny punkt obchodów roku Lucjana Brychczego. Uroczystego odsłonięcia dokonał sam "Kici". O pozwolenie do administracji osiedla zwróciło się Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa i po otrzymaniu zgody przystąpiono do projektowania. Mural wykonali oczywiście kibice stołecznego klubu.

W krótkiej uroczystości udział wzięli przede wszystkim kibice, ale obecni byli także piłkarze - Miroslav Radović i Jakub Rzeźniczak oraz trener Krzysztof Dowhań, który przywiózł na miejsce - nie mającego o całej akcji pojęcia - Pana Lucjana. Brychczy podziękował kibicom za wykonaną pracę i pamięć. Następnie fani odśpiewali mu "sto lat" i życzyli zdrowia, bo jak sam powiedział - to jest w tej chwili najważniejsze.

Praca w całości została sfinansowana z zysku ze sprzedaży szalików cegiełek z motywem flagi Brychczego oraz koszulek z czaszką.
fot. Legionisci.com

Film z uroczystości

Veni Vidi Kici

Czwartek, 18 września

Tuż przed rozpoczęciem meczu z KSC Lokeren na Żylecie fani Legii zaprezentowali oprawę dedykowaną legendzie stołecznego klubu Lucjanowi Brychczemu. Sektorówkę z podobizną Brychczego oraz mniejsze z jego osiągnięciami dopełnił wielki transparent "Veni Vidi Kici". Oprawę przygotowała niezastąpiona grupa Nieznani Sprawcy. Zapraszamy do obejrzenia filmu z tego wydarzenia!

60 lat od debiutu Lucjana Brychczego w Legii

Piątek, 12 września 2014

Dziś mija 60 lat od debiutu Lucjana Brychczego w barwach Legii Warszawa. Żywa legenda naszego klubu, po raz pierwszy zagrała z eLką na sercu 12 września 1954 roku, w wyjazdowym meczu z Ruchem Chorzów, przegranym 0-1. W momencie debiutu w Legii "Kici" miał 20 lat i 3 miesiące.

Łącznie w barwach Legii wystąpił w 452 spotkaniach (368 w lidze), w których zdobył 227 bramek (183 w lidze). Od tamtego czasu jest nieprzerwanie związany z naszym klubem, a rok 2014, 60-ty przy Łazienkowskiej, został ogłoszony rokiem Lucjana Brychczego.

"Pamiętam 12 września 1954 roku. To był jeden z tych dni, jedna z dat, których nie zapomnę do końca życia. Szykowałem się na ten dzień długo, bo to nie tylko był mój debiut w Legii, ale także gra blisko domu, na stadionie chorzowskiego Ruchu. Chciałem, by mój chrzest bojowy zaczął spłatę długu, który zaciągnąłem u trenera Steinera, no i oczywiście marzyłem, żeby pokazać działaczom Niebieskich, jak bardzo się pomylili, lekceważąc mnie podczas tamtego pamiętnego treningu. (...) Dwie godziny przed meczem nasz autokar ruszył z hotelu na ulicę Cichą. Steiner od razu przysiadł się do mnie i powiedział "Kici spielt gut, spielt gut!". Byłem tym zaskoczony i potwierdziłem kiwnięciem głową, że tak właśnie będę grał: dobrze. Gdy wyszliśmy na stadion, przywitał nas pomruk publiczności. Kampania prowadzona przez niektóre śląskie gazety przyniosła efekt. Byłem tym urażony do szpiku kości, ugodzony w samo serce i targany uczuciem zemsty, a zatem zdolny do największych poświęceń. Przez te emocje niespecjalnie pamiętam mój debiut w Legii. Zacząłem mecz jako wróg numer jeden i tak go zakończyłem, ale na koniec doszedł szacunek kibiców, którzy odłożyli antagonizmy w kąt i docenili moją grę. To był dla mnie wielki dzień, szkoda, że udany tylko dla mnie. Zagrałem świetny mecz, zdobyłem uznanie przy Cichej, ale Legia przegrała 0:1" - opisuje swój debiut w Legii w książce "Kici" Grzegorza Kalinowskiego i Wiktora Bołby, Lucjan Brychczy.

Kibice Legii wręczyli prezenty Lucjanowi Brychczemu

Piątek, 13 czerwca 2014

Kibice Legii pamiętali o 80. urodzinach legendy naszego klubu, Pana Lucjana Brychczego. Fani przekazali honorowemu prezesowi klubu prezenty oraz bukiet kwiatów.

Księga pamiątkowa dla Lucjana Brychczego

Piątek, 23 maja 2014

Już w niedzielę przed meczem z Ruchem w sklepie klubowym będzie możliwość wpisania życzeń Panu Lucjanowi Brychczemu w księdze pamiątkowej, która zostanie wręczona dostojnemu jubilatowi 13 czerwca w dniu jego urodzin. Księga została kupiona z zysku z szalików z motywem flagi, która wisi na stadionie przy Łazienkowskiej!

Graffiti Lucjana Brychczego na trybunie południowej

Piątek, 28 marca 2014

Na trybunie południowej stadionu Legii, nazwanej przed kilkunastoma miesiącami imieniem Lucjana Brychczego, grupa WFS przygotowała graffiti przedstawiające wizerunek żywej legendy naszego klubu. Graffiti "Trybuna imienia Lucjana Brychczego" znajduje się od strony południowej promenady i jest widoczne także zza stadionu. Graffiti ma wymiary 2,33 metra wysokości i 7,01 metra długości.

Szaliki cegiełki Lucjana Brychczego

Poniedziałek, 17 lutego 2014

Do sprzedaży trafiły szaliki z identycznym motywem. Można je zamawiać w cenie 30 złotych na Forum Kibiców. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na kolejne, planowane elementy poświęcone uświetnieniu i upamiętnieniu Legendy Legii Warszawa.

Inauguracja roku Lucjana Brychczego!

Piątek, 14 lutego 2014

Podczas piątkowego meczu Legii z Koroną Kielce na Żylecie zadebiutowały trzy flagi. Jedna z nich to swoisty hołd dla żywej legendy Legii - Lucjana Brychczego. Na płótnie, na którym znajduje się hasło "Nasza legenda - Lucjan Brychczy - Szacunek na zawsze", jest również herb naszego klubu oraz twarz Pana Lucjana.

Rok 2014 rokiem Lucjana Brychczego!

Środa, 22 stycznia 2014

Rozpoczął się nowy rok kalendarzowy, a w jego trakcie czeka nas wiosenna runda rozgrywek wraz z nową formułą fazy finałowej, europejskie puchary, w których Legia zapewne weźmie udział oraz runda jesienna kolejnego sezonu 2014/15. Stowarzyszenie Kibiców Legii Warszawa oraz fani zrzeszeni w grupach kibicowskich, w porozumieniu z władzami naszego klubu, wspólnie postanowili uhonorować żywą legendę Legii - pana Lucjana Brychczego i ogłosić ten rok Jego imieniem.

Na kanwie tego pomysłu doszło wcześniej do spotkania z samym zainteresowanym i po przedstawieniu koncepcji uzyskano Jego zgodę, co znając ogromną skromność naszego bohatera i budząc obawy czy będzie chciał uczestniczyć w takim projekcie, niezmiernie cieszy.

W tym roku pan Lucjan Brychczy obchodzić będzie swój podwójny jubileusz. Pierwszy związany jest z Jego sześćdziesięcioletnią obecnością w Legii, do której trafił w 1954 i od tego czasu jest z nią nieprzerwanie związany. Drugi natomiast będzie miał miejsce 13 czerwca br. kiedy obchodzić będzie swoje osiemdziesiąte urodziny.

Poza czysto tytularnym aspektem, rok ten będzie obfitował w wiele kibicowskich inicjatyw przybliżających fanom sylwetkę popularnego "Kiciego", przypominających Legię i zawodników naszej drużyny z czasów kiedy w niej grał. Planowane są też kibicowskie turnieje, spotkania z panem Lucjanem i inne wydarzenia, których katalog wciąż jest tworzony. Nie zabraknie również symboliki klubowej mającej na celu uhonorowanie tego legendarnego piłkarza, trenera i honorowego prezesa naszej Legii.

Ten całoroczny projekt, poza chęcią oddania należnego szacunku i będący wyrazem popularności i sympatii warszawskich kibiców wobec pana Lucjana, ma też na celu krzewienie historii naszego klubu, której młodsi kibice siłą rzeczy nie mogą znać i pamiętać, a którą dzięki choćby Jego wspomnieniom będą mieli okazję poznać bliżej.

Poszczególne, planowane wydarzenia związane z akcją będą wcześniej sygnalizowane na łamach legijnych portali a organizatorzy wszystkich gorąco namawiają do brania w nich czynnego udziału!
Uhonorujmy wspólnie Legendę przez wielkie L, tak samo wielką jak byśmy zawsze chcieli widzieć naszą Legię!